Okres okołomenopauzalny i pomenopauzalny jest jednym z wielu czynników ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu. Taki stan jest związany ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, w szczególności z obniżeniem poziomu estrogenu.
Estrogeny mają duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania układu moczowo-płciowego gdyż są odpowiedzialne między innymi za utrzymanie właściwej elastyczności mięśni. Niedobór estrogenów wpływa na utratę elastyczności mięśni dna miednicy oraz cewki moczowej. Oczywiście na pojawienie się nietrzymania moczu ma również wpływ wiele innych czynników. U seniorów mogą wystąpić różne rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadaktywność pęcherza moczowego oraz postać mieszana nietrzymania moczu.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nietrzymania moczu należy koniecznie zwrócić się o pomoc do lekarza a następnie do fizjoterapeuty. W zależności od przyczyny nietrzymania moczu jest wiele metod leczenia, jednak w pierwszym etapie nietrzymania moczu leczeniem z wyboru jest fizjoterapia. Jest ona również stosowana w celu przygotowania pacjenta do zabiegu operacyjnego jeżeli dysfunkcja dna miednicy tego wymaga.
Dostępne metody leczenia NTM:
  • – Fizjoterapia
  • – Pessary
  • – Leki
  • – Leczenie chirurgiczne
  • – Modyfikacje stylu życia (aktywność fizyczna, zmniejszenie wagi, ograniczenie spożycia kawy, herbaty i napojów gazowanych oraz alkoholu, zwiększenie spożycia wody)