Przy diagnozowaniu zaparć ważny jest kompletny wywiad nie tylko o ilość stolców w tygodniu i ich formy, ale także o nawyki toaletowe, przyjmowane płyny czy pokarmy.
O zaparciach mówimy wtedy, gdy kupa jest trudna do wypróżnienia i występuje rzadko (2 razy lub mniej w ciągu tygodnia). Przy zaparciach kupa ma tendencję do bycia twardą i suchą, możesz zauważyć małe zbite kulki lub granulki, lub bardzo małą ilość stolca. Dziecko może mieć bóle brzucha , skurcze, ból przy napinaniu się, może spędzać dużo czasu w toalecie lub czuć jakby się całkowicie nie wypróżniło. Oznaką zaparć jest również pojawienie się śladów stolca na bieliźnie.
Zaparcia mogą mieć również wpływ na nietrzymanie moczu. Przy zaparciach mogą pojawić się problemy z wyciekiem moczu lub parciami naglącymi, przez co dziecko potrzebuje być zawsze w pobliżu toalety. Ponieważ bardzo pełne jelito może uciskać na pęcherz, zmniejszając jego zdolność do utrzymywania większej ilości moczu. Może sprawić że pęcherz będzie bardziej aktywny, dziecko będzie czuło że musi spieszyć się do toalety lub częściej sikać, a nawet moczyć się w nocy.
Fizjoterapia anorektalna może pomóc Twojemu dziecku i Tobie w leczeniu tego problemu. Zadam Wam wiele pytań po to by dowiedzieć się co jest przyczyną problemu, zbadam palpacyjnie brzuch, przy pomocy USG ocenię pęcherz moczowy. Ustalimy program fizjoterapii oraz omówimy program toaletowy.
Zaparcia u dzieci
Jak radzić sobie z zaparciami za pomocą diety, masażu oraz systematycznego wypróżniania. W trakcie fizjoterapii uczymy dziecko jak prawidłowo rozluźnić dno miednicy podczas siedzenia w prawidłowej pozycji na toalecie oraz odpowiedniego oddechu. Dzięki EMG Biofeedback dziecko będzie obserwować na monitorze jak pracują jego mięśnie. Program toaletowy sprawdza się jeżeli jest realizowany przez co najmniej 6-12 miesięcy, po to by przywrócić prawidłowe czucie odbytnicy i utrwalić prawidłowe nawyki toaletowe.
Przede wszystkim EDUKACJA!!! Dziecko i rodzic musi zrozumieć dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym poradzić.
Dziecko nie powinno być karane za wypadki, to nie jest jego wina!!!